Niedziela 12.05.2024

Projekty realizowane w Zespole Szkół w Lubominie

"Aktywna tablica"

AKTYWNA TABLICA

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Lubominie przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „AKTYWNA TABLICA”.

Głównym celem Rządowego programu „Aktywna tablica”  jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii oraz upowszechnienie interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów.

Cel główny programu jest realizowany przez cele szczegółowe:

1) rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli;

2) kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;

3) rozwój postaw kreatywności, przedsiębiorczości uczniów i nauczycieli;

4) wspieranie innowacyjnych metod pracy;

5) wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.

Zakupione tablice interaktywne są bardzo chętnie wykorzystywane w trakcie prowadzonych zajęć i sprawiają, że lekcje są ciekawsze, wzrasta też  motywacja uczniów do nauki. Nasi uczniowie zyskali większe możliwości  rozwoju poznawczego i społecznego oraz szansę na rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

NAUCZYCIELSKIE ZESPOŁY SAMOKSZTAŁCENIOWE

E - koordynator programu  p. Anna Baranowska

Zespół nauczycieli języków obcych:

- p. Marta Teofilak

- p. Renata  Warcaba

Zespół informatyczny:

- p. Marta Stańczyk

- p. Beata Wowk

Zespół edukacji wczesnoszkolnej:

- p. Anna Baranowska

- p. Ewa Lisowska

Zespół matematyczno – przyrodniczy :

- p. Elżbieta Stachura Możejko

- p. Ewa Świerczewska

SZKOLENIA

W ramach programu nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Orła Białego  uczestniczyli w następujących  szkoleniach z zakresu stosowania technologii informacyjno-technologicznych w nauczaniu, potwierdzonych certyfikatami:

- „Lekcje poza szkołą z wykorzystaniem TIK” – 8.12.2018r.

- „Lekcje poza szkołą z wykorzystaniem TIK” –12.01.2019r.

MIĘDZYSZKOLNA SIEĆ WSPÓŁPRACY

W ramach programu „Aktywna Tablica” Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Lubominie nawiązała współpracę ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Majora Henryka Sucharskiego w Ornecie w zakresie zastosowania TIK. Nauczyciele odbyli trzy spotkania w ramach międzyszkolnej sieci współpracy.

I spotkanie – 4 grudnia 2018 r.

Spotkanie to miało charakter organizacyjny, w którym ustalono wykaz działań umożliwiających stosowanie TIK w edukacji.

Postanowienia spotkania:

1.  Utworzenie informacji o programie „Aktywna tablica” na stronach internetowych szkół.

2. Prowadzenie lekcji z wykorzystaniem e-podręczników, ćwiczeń interaktywnych, pisupisu.pl, matzoo.pl.

3. Ustalenie terminów lekcji otwartych prowadzonych w każdej ze szkół (min.2).

4. Wymiana adresów e-mail – dzielenie się doświadczeniami oraz konspektami lekcji.

5. Ustalenie terminu następnego spotkania międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.

II spotkanie – 8 stycznia 2019 r.

Przebieg spotkania:

1. Wymiana doświadczeń w warunkach współpracy w międzyszkolnej sieci szkół (dobre praktyki).

2. Wymiana informacji na temat kompetencji i szkoleń z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

3. Wykorzystanie potencjału tablicy multimedialnej w procesie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów.

4. Wykorzystanie multimediów w nauczaniu różnych przedmiotów edukacyjnych za pomocą aplikacji:

- www.learningapps.org

- www.quizlet.com

- www.wordwall.net

III spotkanie – 12 lutego 2019 r.

Przebieg spotkania:

1. Rola technologii informacyjno-komunikacyjnych we wspieraniu kreatywnego i innowacyjnego modelu nauczania.

2. Analiza „dobrych praktyk” stosowanych przez nauczycieli.

3. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów za pomocą aplikacji:

- www.socrative.com

- www.wevideo.com

- www.matzoo.pl

- www.medianauka.pl

4. Przedstawienie zalet oprogramowania Hot Potatoes do tworzenia interaktywnych materiałów dydaktycznych (quiz, krzyżówka, zadania z lukami, zadania na dopasowanie).

5. Podsumowanie działań w międzyszkolnej sieci współpracy.

LEKCJE OTWARTE

W roku szkolnym 2018/2019 pani Anna Baranowska  i  pani Ewa Lisowska przeprowadziły dwie lekcje otwarte z zastosowaniem TIK, z których scenariusze zostały dodane na stronie szkoły.

Lekcja I –  Temat: „Wiem jak zachować się gdy wybuchnie pożar.”

Lekcja II – Temat: „Ważne wartości – przyjaźń.”

SCENARIUSZE ZAJĘĆ

W ramach działań podjętych w programie nauczyciele opracowali następujące scenariusze zajęć:

SCENARIUSZ_ZAJEC_EDUKACJI_WCZESNOSZKOLNEJ_W_KLASIE_Ib.pdf

SCENARIUSZ_ZAJEC_EDUKACJI_WCZESNOSZKOLNEJ_W_KLASIE_III.pdf